PAŠKA ČIPKA -Bijelo zlato grada Paga
Paška čipka je jedinstveni rad vrijednih i vještih ruku žena iz grada Paga.
Čipkarstvo je na čitavom mediteranskom prostoru vrlo staro. U gradu Pagu zabilježena je njena izrada već polovicom 15. stoljeća za potrebe ženskog i crkvenog ruha.
Samostan sv. Margarite je mjesto gdje su paške koludrice od davnina podučavale žensku djecu u pismenosti i izradi čipaka. O tome izravno svjedoče arhivski izvori iz 1579. godine.
Paška čipka svijetu je predstavljena na izložbi 1880. godine, no prvo se veliko priznanje dogodilo na Svjetskoj izložbi u Parizu, gdje se 1937. godine slavila kao izuzetni ručni rad.
Posebnost ove hrvatske tradicije potvrdilo je i uvrštavanje paške čipke na UNESCO-vu reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva.
Pašla čipka je dio narodnih nošnji, različitih odjevenih predmeta, obuće, a možemo ju pronaći i na krevetnini, u slici ili kao ukras na zavjesi.
Austrijska carica, Marija Terezija, koja je živjela od 1717. do 1780. posjetila je otok Pag s jednim razlogom – upoznavanje s čipkaricama. Nakon posjete zaposlila je čipkaricu na bečkom dvoru. Zadatak joj je bio šivanje za potrebe dvorana.
U organizaciji Turističke zajednice Grada Paga, Grada Paga i Društva paških čipkarica “Frane Budak” od 24.-26. lipnja 2021. u gradu Pagu održati će se Dani paške čipke.
Organizatori su pripremili bogat, zanimljiv i edukativan program koji će se u tri dana odvijati na nekoliko lokacija u gradu Pagu.
U četvrtak, 25. lipnja održati će se nastup KUD-a Družine i Gradske glazbe Pag.
U petak, 25. lipnja 2021. godine u Atriju Kneževog dvora u Pagu organizirati će se radionica paške čipke koju će voditi čipkarica Jasna Magaš.
Također, posjetitelji će moći razgledati i razne izložbe u Kneževom dvoru, Galeriji paške čipke, Etno kući KUD-a Družina, crkvi Sv. Jurja i Benediktinskom samostanu sv. Margarite, u petak, 25. lipnja i subotu, 26. lipnja 2021. u vremenu od 9 do 12 sati te od 18 do 21 sat.
Blogerica Zvončica